Hromadí se a vytlačuje dobré krvinky.
Můžete dělat cross jump, basic jump, high knee jump, side swing atd. jakákoliv forma skákání přes švihadlo, všechny jsou nejlepší pro shození přebytečných kil z vašeho těla. 100 skoků za den na jeden zátah je nejlepší pro zajištění nejrychlejší redukce hmotnosti spolu s tónováním nohou, rukou a břišních svalů.
Kettlebell Swing
Swing s kettlebellem je dalším účinným cvičením pro hubnutí, protože toto jediné cvičení je dostatečné k tomu, abyste zapojili celé tělo po celou dobu cvičení. Toto je nejlepší kombinace cvičení s vysokou intenzitou a nízkým dopadem, které pomáhá při spalování přebytečných kalorií z vašeho těla a snížení nadměrného množství vaší hmotnosti.
Začněte s širokými chodidly a na šířku boků. Vezměte kettlebell za obě ruce před tělo. Nyní si mírně dřepněte tím, že zapojíte jádro. Ve stoji tlačte boky dopředu a švihněte kettlebellem nahoru.
Nyní se vraťte do dřepové pozice snížením paží, abyste dokončili jedno opakování. Cvičte alespoň 3 sady kettlebell s 15 švihy, abyste urychlili tempo svého hubnutí.
Přátelé, výše zmíněný seznam tipů, jak zhubnout pomocí jednoduchých diet a cvičení, jsou nejen bezpečné, ale v reálném čase ověřené metody pro redukci nechtěných kil z těla. Buďte tedy s nimi konzistentní a dostaňte se do formy, aniž byste museli chodit do posilovny nebo pomáhat trenérovi.
Leukémie je rakovina krevních buněk způsobená chybou funkčnosti bílých krvinek nebo bílých krvinek, která začala intervenovat s jinými krvinkami, což vedlo k rozvoji rakovinných buněk. Neexistuje žádná jistá krátká prevence této nemoci, ale správnou léčbou leukémie ji lze vyléčit.
Krvinky v těle jsou primárně rozděleny do tří kategorií, kterými jsou červené krvinky (RBC), bílé krvinky (WBC) a krevní destičky. Z těchto krevních buněk je funkcí bílých krvinek chránit tělo před napadením houbami, bakteriemi, cizími buňkami a abnormálními buňkami.
Problém však nastává, když WBC nefunguje normálně a začal se abnormálně dělit na příliš mnoho buněk, což vytlačuje ostatní krvinky, které jsou normální (červené krvinky a krevní destičky). Tato rakovina krevních buněk se může vyvinout u dětí i dospělých, avšak v případě dospělých pacientů s leukémií jsou muži větší obětí než ženy.
Typy leukémie
Obsah
Typy leukémie Příznaky leukémie Příčiny leukémie Diagnostika Léčba
Leukemické onemocnění je klasifikováno do různých kategorií na základě různých faktorů, které je navzájem odlišují. Podle lékařů je leukémie klasifikována do následujících kategorií.
Míra progrese
Akutní leukémie
V případě akutní formy leukémie jsou abnormálně rozdělené krvinky nezralé a nemohou normálně fungovat. Tyto nezralé krvinky se rychle množí a mění leukémii do zhoršující se polohy. Tento typ pacientů s leukémií potřebuje agresivní a okamžitou léčbu.
Chronická leukémie
Chronická leukémie se vyskytuje u mnoha typů, z nichž některé produkují velmi malé množství buněk a některé produkují příliš mnoho buněk. U tohoto typu leukémie jsou však krvinky zralejší než u akutní formy leukémie.
Také se hromadí nebo replikuje velmi pomalu, takže má schopnost fungovat nebo fungovat normálně po dlouhou dobu. Některé z chronických forem leukémie nevyvinou své známky nebo příznaky ani po dobu jednoho roku
Na základě typu postižených bílých krvinek
Lymfocytární leukémie
Lymfocytární leukémie postihuje lymfoidní buňky, které tvoří lymfatickou tkáň. Tyto tkáně vytvářejí obranyschopnost těla, která je omezována růstem těchto bakterií.
Myeloidní leukémie
Myeloidní leukémie postihuje myeloidní buňky. Tyto buňky dávají vzniknout všem typům buněk produkujících krevní buňky, včetně červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
Hlavní typy leukémie
Akutní lymfocytární leukémie (ALL)
Akutní lymfocytární leukémie je smrtelná forma leukémie, která se mezi všemi ostatními typy rakoviny většinou vyskytuje u dětí. Je také známá jako akutní lymfoblastická leukémie. Tento typ rakoviny byl sice před několika desetiletími nevyléčitelný, ale nyní je dobře vyléčitelný a děti s ním diagnostikované se po léčbě plně zotavují.
Chronická lymfocytární leukémie (CLL)
Chronická lymfocytární leukémie je velmi podobná lymfomům, takže její léčebný postup je stejný. Tento typ leukémie je velmi častý u dospělých, kteří jsou často diagnostikováni před rozvojem jakýchkoli příznaků.
Akutní myeloidní leukémie (AML)
Ačkoli je akutní myeloidní leukémie většinou rozpoznána jako dětská rakovina, u dospělých je velmi častá. Jedná se o smrtelnou formu rakoviny leukémie, která okamžitě vyžadovala agresivní léčbu. Pacienti často museli být hospitalizováni v prvních několika týdnech léčby.
Tento typ leukémie má mnoho typů, které se od sebe v mnoha ohledech liší, včetně prognózy. Jeden z jeho podtypů, tj. akutní promyelocytární leukémie, se léčí specifickým lékem. Navíc tento typ rakoviny AML má nejúčinnější prognózu.
Chronická myeloidní leukémie (CML)
Chronická myeloidní leukémie je prvním typem rakoviny, který se podařilo kontrolovat a vyléčit aplikací cílových terapií a léků, které brání růstu rakovinných buněk.
Při nepřetržité léčbě lze CML plně kontrolovat po dlouhou dobu. Jak CML, tak CLL však mají potenciál se časem přeměnit v akutní leukémii.
Jiní
Kromě výše uvedeného běžného typu leukémie existují některé méně běžné nebo vzácné formy leukémie, jako je vlasatobuněčná leukémie (HCL), myelodysplastické syndromy (MDS) a myeloproliferativní novotvary (MPN).
Příznaky leukémie
Ve většině případů leukémie nedochází k rozvoji raných příznaků. Postupem času jsou však u tohoto typu rakoviny pozorovány následující příznaky.
Anémie – Když se počet červených krvinek v krvi varicobooster kompozice sníží, pak se tento zdravotní stav nazývá anémie. V případě leukemických nádorových onemocnění je pacient postižen anémií, která je prvním příznakem tohoto onemocnění.
To snižuje hladinu kyslíku v těle a svalech, a proto se postižený snadno unaví, má bledou pleť a má většinou nízkou hladinu energie.
Modřiny nebo krvácení – U pacienta postiženého leukémií se mohou snadno vytvořit modřiny na kůži s velmi lehkým hrbolem. To může tvořit malé známky změny barvy zvané petechie pod kůží.
Spolu s modřinami mohou tito pacienti snadno krvácet z nosu, dásní a dokonce se může objevit krvácení v moči a stolici.
Oteklé lymfatické uzliny – U pacienta s leukémií se mohou vyvinout abnormální lymfocyty (tvoří spolu lymfatické uzliny) v lymfatických uzlinách v tříslech, podpaží a krku, což časem zvětšuje velikost lymfatických uzlin.Infekce – Protože leukémie omezuje nebo snižuje obranyschopnost těla nebo buňky bojující s infekcí, u každého postiženého tímto typem rakoviny krve se mohou snadno rozvinout některé infekce, jako je bolest v krku, kožní vyrážky, horečka nízkého stupně, vředy v ústech a bronchiální pneumonie.Slabost a únava – Osoba postižená leukémií slábne a trpí nepříjemnostmi, které se pravděpodobně vyvinou v důsledku slabosti v těle, jako je ztráta hmotnosti, pocit únavy; dlouhotrvající horečka doprovázená nočním pocením, ztrátou chuti k jídlu a nepohodlím levého dolního žebra.
Příčiny leukémie
Poškození krevních buněk – Když se v kostní dřeni poškodí konkrétní krevní buňky, přestanou fungovat správně. Tento stav se nazývá mutace, ke které dochází především u bílých krvinek.
V důsledku tohoto poškozování buněk se poškozené krvinky nepřetržitě dělí a rostou a je jich příliš mnoho. Hromadí se a vytlačuje dobré krvinky. To brání růstu dobrých krvinek a ovlivňuje jejich funkčnost, což způsobuje leukémii.
Vysoká expozice radiaci nebo benzenu – Každý, kdo zažije vysoké dávky záření nebo benzenu, zůstává v riziku rozvoje leukémie v budoucnu, protože poškozuje zdravé krvinky. Benzen se obecně vyskytuje v tabáku, bezolovnatém benzínu a dalších předmětech produkujících chemikálie.Stará historie ozařování nebo chemoterapie – Lidé, kteří v minulosti procházeli chemoterapií nebo ozařováním pro léčebné účely, mají v budoucnu riziko, že se u nich vyvine leukémie.Genetická porucha – některé genetické poruchy, jako je Fanconiho anémie a Downův syndrom, obsahují riziko růstu leukémie.Genetická abnormalita – Lidé s genetickými abnormalitami, jako je chromozom 22 nebo chromozom Philadelphia, mají větší riziko vzniku leukemické rakoviny.Předchozí rodinná anamnéza – Jakákoli předchozí rodinná anamnéza leukémie, jako jsou rodiče nebo prarodiče, kteří trpěli leukémií, jejich děti nebo vnoučata mají riziko, že během svého života vyvinou leukémii.
Diagnóza
Specializovaný lékař nejprve provede fyzické vyšetření pacienta a zeptá se na předchozí anamnézu pacienta. Fyzikální vyšetření bude provedeno pro kontrolu zvětšené sleziny a jater.
Pokud lékař zjistí, že pacienti spadají do některého z rizikových kritérií pro rozvoj leukémie, doporučí další laboratorní testy, protože k nějakému závěru nestačí pouze fyzikální vyšetření.
Kromě toho se vás zeptají na příznaky, které se u vás objevují v posledních několika měsících. Pokud existuje nějaká rodinná anamnéza leukémie, pak tato konkrétní osoba obsahuje větší riziko vzniku stejného rakovinového onemocnění. Před zahájením jakéhokoli léčebného opatření je však nutné nejprve provést diagnostické testy.
Krevní test
Vzorek krve bude odebrán k laboratornímu vyšetření, aby se zjistilo, zda se neobjeví známky anémie. Krevní test objasní celkový krevní obraz, aby se zjistilo, zda je počet všech krevních buněk v dostatečném množství nebo ne.
Zjistí počet červených krvinek (RBC), bílých krvinek (WBC) a krevních destiček. Mikroskopické vyšetření krve pomůže odhalit, zda existuje nějaký abnormální vzhled krvinek nebo ne.
Biopsie
Pokud má lékař podezření na existenci leukémie, požádá o biopsie nebo test kostní dřeně. V tomto konkrétním testu bude jeden malý kousek kostní dřeně odebrán dlouhou jemnou jehlou z oblasti kyčle. Tento malý test jasně určí typ leukémie a rychlost jejího růstu.
Test kostní dřeně jiných orgánů, jako jsou játra a slezina, určí, zda jsou tyto orgány také postiženy leukémií nebo ne.
Staging nebo Fázování
Po diagnóze leukémie lékaři provedou její staging, aby určili, do jaké konkrétní fáze nebo fáze leukémie spadá. Tento proces stagingu bude založen na počtu WBC, vzhledu a typu rakovinných buněk atd.
Například stanovení stadia CLL a ALL se provádí na základě počtu bílých krvinek rozpoznaných během procesu diagnózy, leukémie AML a ALL se stanoví na základě typu buněk a výskytu rakovinných buněk v mikroskopickém testu, zatímco staging AML a CML se provádějí na základě nezralých bílých krvinek nebo myeloblastů diagnostikovaných v testu krve a kostní dřeně.
Hodnocení míry progrese
Po diagnóze a stagingu leukémie je třetím krokem, který lékaři podniknou, stanovení rychlosti progrese rakovinných buněk. K posouzení míry progrese tohoto onemocnění je nutné provést některé testy.
Některé populární testy, které se provádějí, zahrnují zobrazovací testy (rentgenové záření, CT sken, ultrazvuk), lumbální punkci, cytometrický test a test jaterních funkcí.
Léčba
Leukémie je jedním z typů krevních poruch, které léčí odborný lékař známý jako hematolog-onkolog. Jeho léčebná metoda nebo postup závisí na konkrétním typu a stádiích, do kterých se v době léčby aktuálně nachází.
Některé z leukémií rostou pomalým tempem a nevyvinou se u nich žádné příznaky, dokud se nerozšíří, takže nevyžadují žádnou okamžitou léčbu. V případech smrtelné formy leukémie je však nutné poskytnout pacientovi okamžitou léčbu. V zásadě lékaři používají následující léčebná opatření, aby vyléčili leukémii.
Chemoterapie
Při léčbě chemoterapií lékaři předepisují pacientům léky, které zabíjejí rakovinné buňky existující v krvi a kostní dřeni. Podle konkrétního typu leukémie se podává buď jedna nebo různé kombinace léků.
Záření
Při radiační metodě léčby rakoviny se na postiženou oblast aplikuje vysokoenergetické záření nebo rentgenové záření. To zabíjí leukemické buňky a brání jejich dalšímu růstu. Záření může být aplikováno buď na jednu část těla, kde existuje velké množství rakovinných buněk, nebo může být aplikováno také po celém těle.
Cílená terapie
Při této léčebné metodě se pacientům podávají speciální léky, které blokují proteiny nebo geny nezbytné pro růst rakovinných buněk leukémie. Také zabraňuje signálu, který leukemické buňky potřebují k dalšímu růstu a dělení, uzavírá přívod krve do těchto buněk a přímo je zabíjí.
Imatinib (Gleevec) je jeden typ cíleného léku, který se používá k léčbě CML.
Biologická terapie
Biologická léčba je také známá jako imunoterapie, která pomáhá posílit přirozenou obranyschopnost těla nebo sebeobrannou schopnost těla, které bylo dříve poškozeno růstem leukemických buněk.
V důsledku zvýšené síly imunitního systému se stává schopen samostatně najít a napadnout rakovinné buňky. Léky na imunoterapii, jako jsou interleukiny, posilují sebeobranu těla k zabíjení leukemických buněk.
Transplantace kmenových buněk
Metoda transplantace kmenových buněk nahrazuje poškozené leukemické buňky existující v kostní dřeni buňkami zdravými, které mohou znovu produkovat krev. Při této léčebné metodě se nejprve podávají vysoké dávky chemoterapie pro zničení rakovinných buněk existujících v kostní dřeni.
Poté jsou nové kmenové buňky umístěny infuzí do jedné ze žil pacienta. To se dále vyvinulo ve zdravé krvinky.
Chirurgická operace
Pokud rakovinné buňky rostou a vyvíjejí se příliš mnoho a začaly ovlivňovat blízké orgány, váš lékař může použít chirurgickou metodu k léčbě. Například přeplněnou slezinu, která vyvíjí tlak na své blízké orgány, lékaři odstraní chirurgickou metodou, známou jako splenektomie.
Leukémie je velmi chronické onemocnění, které může ohrozit celkový zdravotní stav pacienta. Je tedy velmi důležité, abyste jakmile zaznamenáte příznaky této nemoci nebo na ni máte podezření, bez dalšího odkladu se spojili s lékařem, protože léčba leukémie v raném stádiu vás může ochránit před nebezpečím tohoto závažného onemocnění pro vaše zdraví.
Zobrazit zdroje článků"">Zobrazit zdroje článkůhttps://www.medicalnewstoday.com/articles/142595.phphttps://www.webmd.com/cancer/lymphoma/understanding-leukemia-basics#1https://www.healthline.com/health/leukemia
Jizvičky po akné jsou důsledkem častých zánětů kůže způsobených ucpanými kožními póry v důsledku nadměrné produkce mazu z mazových žláz, bakterií a v důsledku odumřelých kožních buněk.