healthblog

Co vědět o nekrotizující fasciitidě

Co vědět o nekrotizující fasciitidě

nekrotizující fasciitida je vážná, ale vzácná bakteriální infekce. To je také známé jako onemocnění konzumující maso.

Nekrotizující fasciitida se stane, když bakterie vstoupí do rány a způsobí kožní infekci, která se může rychle šířit hlubokými tkáněmi v těle.

Ve Spojených státech je to vzácné, což postihuje asi 0,4 u každých 100 000 lidí.

V tomto článku se podrobně podíváme na nekrotizující fasciitidu, včetně jejích příčin, symptomů, diagnostiky a zotavení. Diskutujeme také o tom, jak zabránit a léčit tuto infekci.

Co to je?

nekrotizující fasciitida je vzácná, ale vážná bakteriální infekce. Vyskytuje se, když bakterie ničí tkáně hluboko uvnitř těla.

Slovo „nekrotizující“ znamená, že infekce způsobuje smrt tělesné tkáně, zatímco „fasciitida“ odkazuje na zánět hlubokých tkání. Patří mezi ně fascie, což jsou tkáně obklopující svaly, nervy a krevní cévy.

nekrotizující fasciitida je velmi vážný stav a komplikace – které mohou zahrnovat sepse, šok a selhání orgánů – jsou běžné. I při léčbě může na infekci zemřít až 1 ze 3 lidí.

Přesná, včasná diagnóza a rychlá antibiotická léčba může tuto infekci zastavit.

Příčiny

Mnoho typů bakterií může způsobit nekrotizující fasciitidu. Nejběžnější je Streptococcus skupiny A, stejná bakterie, která způsobuje krk strep.

Skupina A Streptococcus je také zodpovědná za některé kožní infekce a některé vzácné, závažné onemocnění, včetně syndromu toxického šoku.

Další bakterie, které mohou způsobit nekrotizující fasciitidu, zahrnují Klebsiella, Clostridium, Escherichia coli a některé bakterie na bázi vody, jako je Vibrio vunificus.

Bakterie mohou vstoupit přes zlomy do kůže, což může být vyplývající z:

  • Cuts nebo Scraces
  • Hmyzčí kousnutí
  • Chirurgické rány
  • Burns

V USA způsobila skupina A Streptococcus od roku 2010 od roku 2010 700–1 200 případů nekrotizující fasciitidy.

Ve vzácných případech mohou lidé získat tuto infekci, aniž by utrpěli zranění, které zlomí pokožku.

Osoba může být vystavena bakteriím přímým kontaktem s nosičem, nebo bakterie již mohou být přítomny na těle.

symptomy

nekrotizující infekce fasciitidy mohou najednou nastat a rychle se rozšířit. Příznaky mohou začít během několika hodin po zranění.

Časné příznaky a příznaky nekrotizující fasciitidy zahrnují:

  • Chřipkové příznaky, jako je horečka, bolest v krku, nevolnost, průjem, bolesti těla a zimnice
  • Silná bolest v postižené oblasti, která se může podobat bolesti roztrženého svalu
  • zarudnutí kolem místa infekce, které se rychle šíří
  • Někdy vředy nebo puchýře

Pokud jsou bakterie hluboko v tkáni, nemusí být v raných stádiích patrné známky zánětu. Bolest, která se zdá být nepřiměřená s zarudnutím, je varovným signálem nekrotizující fasciitidy. Kůže se může nakonec stát oteklá, lesklá a horká.

Pokud infekce pokračuje, může osoba zažít

  • Dehydratace
  • Rychlá srdeční frekvence
  • Nízký krevní tlak

Bolest se může postupem času stát méně, protože bakterie ničí tkáně a nervy. Pokud infekce ovlivňuje životně důležité orgány, může osoba zažít zmatek nebo se cítit deliriální.

Bez účinné léčby může stav vést ke šoku a může být fatální.

Rizikové faktory

Ačkoli kdokoli může získat nekrotizující infekci fasciitidy, je pravděpodobnější, že některé lidi ovlivní než jiné.

Základní zdravotní stav, který oslabuje imunitní systém, může zvýšit riziko infekce.

Většina z těch, kteří se vyvinou infekci, má cukrovku a anamnézu poruchy užívání alkoholu. Lidé s cirhózou jater jsou také ohroženi.

U malých dětí může být tato infekce vzácnou komplikací planých neštovic.

cardio active lékařské názory Fasciitida nekrotizující obličej je velmi vzácná, ale může se vyskytnout v důsledku zubních faktorů nebo problémů s dutinami nebo mandly. Akné může také umožnit infekci.

Diagnóza a léčba

Lékaři mohou často diagnostikovat nekrotizující fasciitidu tím, že vezmou vzorek tkáně a odešle jej do laboratoře pro testování. Mohou se také podívat na krevní práci a použít zobrazovací skenování, jako jsou CT nebo MRI skenování, aby prohlédli poškozenou oblast.

Infekce může být obtížné detekovat v raných fázích. Pokud nekrotizující fasciitida začne hluboko pod kůží, může osoba po určitou dobu obdržet přesnou diagnózu.

Pokud lékař má podezření na nekrotizující fasciitidu, okamžitě dá osobě intravenózní antibiotickou terapii. Osoba zůstane během léčby na jednotce intenzivní péče (ICU).

nekrotizující fasciitida se rychle šíří a může způsobit rozsáhlou tkáňovou smrt, takže rychlá léčba je zásadní. Včasná detekce minimalizuje potřebu chirurgického odstranění kůže a měkké tkáně a snižuje riziko toxického šoku.

Někdy může být nutná nouzová chirurgie k odstranění infikované tkáně. Tato operace může zabránit šíření infekce. V pokročilých případech může osoba potřebovat amputační chirurgii končetin.

zotavení

Když jsou lékaři přesvědčeni, že léčili infekci, proces zotavení zahrnuje prodlouženou fyzikální terapii a dlouhodobé psychologické a emoční léčení.

Zdravotnický tým pomůže pečovat o ránu. Lidé s velkou otevřenou ránou mohou potřebovat chirurgii roubování pokožky nebo rekonstrukci. Hyperbarická ošetření kyslíkem může být pro tyto jedince prospěšnou doplňkovou terapií.

odborníci spojili určité streptokokové kmeny se špatným výhledem. Mezi další faktory, které ovlivňují výhled a doba zotavení osoby, patří:

  • Starší věk
  • Nekontrolovaný diabetes
  • Potlačený imunitní systém
  • Zpožděná chirurgie

Prevence

K infekci se většinou vyskytuje u lidí s ranami po operaci nebo zranění. Lidé mohou zabránit infekcím kůže prostřednictvím správné péče o rány, což je nezbytné bez ohledu na to, jak menší rána.

Ačkoli nekrotizující fasciitida je vzácná, lidé by měli okamžitě navštívit lékaře, pokud po poranění nebo chirurgickém zákroku zažijí časné příznaky infekce rány. Patří mezi ně:

  • Zarudnutí, teplo nebo otoky v kůži, která se rychle šíří
  • Silná bolest
  • Fever

Správná hygiena může pomoci zabránit infekcím kůže. Mezi dobré postupy k adopci patří:

  • Čištění všech ran, které rozbijí pokožku mýdlem a vodou
  • Pokrytí otevřených ran čistými a suchými obvazy po jejich čištění
  • Mytí rukou často mýdlem a vodou nebo s použitím gelu na bázi alkoholu při mytí není možné
  • Vyhýbání se trávení času v vířivkách, bazénech, jezerech nebo řekách s otevřenou ránou nebo kožní infekcí

Nekrotizující fasciitida není obvykle nakažlivá. Většina případů se vyskytuje náhodně a je vzácné, že ho někdo chytí od jiné osoby.

V USA používají Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) systém zvaný aktivní bakteriální jádro dohled ke sledování případů nekrotizující fasciitidy v důsledku Streptococcus skupiny A. Data ukazují, že se zdá, že incidence se zvyšuje.

shrnutí

nekrotizující fasciitida je vzácná, ale vážná bakteriální infekce s vysokou úmrtí. Obvykle se to vyskytuje poté, co osoba udrží ránu chirurgickým zákrokem nebo zraněním.

Včasná diagnóza a léčba výrazně zlepšují výhled člověka. Proto by každý, kdo má příznaky nekrotizující fasciitidy, by měl okamžitě navštívit lékaře.

  • Infekční onemocnění/bakterie/viry

Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents